Ziemia Radomska do mieszkania

Ziemia Radomska znajduje się w centrum Polski, ze względu na położenie i w większości równinny teren jest wygodnym miejscem do mieszkania i życia blisko natury.

Ziemia Radomska dla turystów

Ziemia Radomska jest wciąż mało poznaną krainą, z wieloma zabytkami i ciekawymi miejscami. Dzięki położniu w centrum kraju nadaje się na weekendowy lub nawet jednodniowy wyjazd. Np. z Warszawy można dotrzeć w kilkadziesiąt minut, .

Ziemia Radomska Historycznie

W zależności od okresu, region ze stolicą w Radomiu obejmował różne tereny. Na północy zazwyczaj w widłach Wisły i Pilicy (czasem dalej) a na południe przez dziesiątki lat siegał aż pod Kraków (np. Olkusz), a także za Sandomierz.

Poznaj Ziemię Radomską

Celem naszego serwisu jest pomoc w poznaniu bliżej Ziemi Radomskiej, jej atrakcji i historii. Gdy już poznasz ją bliżej najwyższy czas przyjechać i przekonać się na własne oczy. Sprawdź jak blisko masz na Ziemię Radomską! Zapraszamy (Strona jest ciągle rozbudowywana)

Ziemia Radomska - galeria historyczna (przykłady)

 

 

     Ciekawostki o Ziemi Radomskiej

 

  • Czy wiesz, że do 1973 roku  istniał Powiat Iłżecki , w skład którego wchodziły m.in. Starachowice (wcześniejsza nazwa to Wierzbnik)?
  • Czy wiesz, że Radom to  największe miasto między Warszawą  i Krakowem oraz między Łodzią  i Lublinem , 14-ste miasto w Polsce?
  • Czy wiesz, że Pilica przepływająca przez Ziemię  Radomską to  ósma rzeka  w Polsce pod względem długości?
  • Czy wiesz, że zalew w Domaniowie to drugi (po Zegrzyńskim) zalew w obecnym woj. mazowieckim?
  • Czy wiesz, że rzeka Radomka nazywała się w przeszłości Radomierza lub Radomierz?
  • Czy wiesz, że w „Wstępy” to historyczny jarmark koński  odbywający się corodznie  w Skaryszewie  ma ponad 390 lat tradycji?
  • Czy wiesz, że w Jedlińsku od XVIw odbywa sie  jedyne w Europie  widowisko nazwane Ścięcie Śmierci, podczas którego kukła symbolizująca śmierć zostaje ścięta mieczem. Odbywa się  to na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał w 1530 r.?
  • Czy wiesz, że Wierzbica była miastem do 1870r. kiedy to utraciła prawa miejskie na skutek represji po upadku Powstania Styczniowego?
  • Czy wiesz, że w Radomiu  (w kościele Farnym) w 1505 r. podczas sejmu z udziałem króla Aleksandra Jagiellończyka  uchwalono konstytucję Nihil Novi (Nic nowego o nas bez nas), która była początkiem demokracji w Rzeczpospolitej Polskiej ? 
Znani z Ziemi Radomskiej

Twórca polskiego języka poetyckiego.  Urodził się w Sycynie. Pochowany jest w Zwoleniu.

Wybitny malarz, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu.  Urodził się  w Radomiu

Wybitny etnograf, folklorysta, kompozytor i encyklopedysta. Urodził się w Przysusze

Wybitny malarz batalista, przedstawiciel szkoły monachijskiej. Żył i tworzył w Orońsku i Radomiu.

Król Polski, który włączył Mazowsze do Polski.  Urodził sie w Kozienicach

Światowej sławy polski filozof.  Urodził się w Radomiu

Światowej sławy reżyser. Spędził młodość w Radomiu. Działał w AK na terenie Radomia.

Opinia gości

Co piszą i mówią o ziemi Radomskiej i jej atrakcjach

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas