Ziemia Radomska znajduje się w centrum Polski, ze względu na położenie i w większości równinny teren jest wygodnym miejscem do mieszkania i życia blisko natury.
Ziemia Radomska jest wciąż mało poznaną krainą, z wieloma zabytkami i ciekawymi miejscami. Dzięki położniu w centrum kraju nadaje się na weekendowy lub nawet jednodniowy wyjazd. Np. z Warszawy można dotrzeć w kilkadziesiąt minut, .
W zależności od okresu, region ze stolicą w Radomiu obejmował różne tereny. Na północy zazwyczaj w widłach Wisły i Pilicy (czasem dalej) a na południe przez dziesiątki lat siegał aż pod Kraków (np. Olkusz), a także za Sandomierz.
Celem naszego serwisu jest pomoc w poznaniu bliżej Ziemi Radomskiej, jej atrakcji i historii. Gdy już poznasz ją bliżej najwyższy czas przyjechać i przekonać się na własne oczy. Sprawdź jak blisko masz na Ziemię Radomską! Zapraszamy (Strona jest ciągle rozbudowywana)
Twórca polskiego języka poetyckiego. Urodził się w Sycynie. Pochowany jest w Zwoleniu.
Wybitny malarz, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu. Urodził się w Radomiu
Wybitny etnograf, folklorysta, kompozytor i encyklopedysta. Urodził się w Przysusze
Wybitny malarz batalista, przedstawiciel szkoły monachijskiej. Żył i tworzył w Orońsku i Radomiu.
Król Polski, który włączył Mazowsze do Polski. Urodził sie w Kozienicach
Światowej sławy polski filozof. Urodził się w Radomiu
Światowej sławy reżyser. Spędził młodość w Radomiu. Działał w AK na terenie Radomia.
„Byliśmy tam w 2012 roku i wybierzemy się w te rejony ponownie. Oczywiście już w inne miejsca. Ziemia Radomska obfituje bowiem w atrakcje turystyczne.”
„Jeżeli chodzi o turystykę, Ziemia Radomska przeżywa prawdziwy renesans. Najbardziej uczęszczanym obiektem w regionie jest Muzeum Wsi Radomskiej. Trasa turystyczna wiedzie również do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz do Szydłowca, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich w Polsce. Tu, w zamku Odrowążów, który w najbliższych latach będzie gruntownie odrestaurowany, warto odwiedzić bardzo ciekawe Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. ..”
„Po południowej stronie klasztoru znalazło się skrzydło gospodarcze z zachowanym dotychczas tzw. piekarnikiem z ceglanym kominem o kształcie wysokiej, wysmukłej piramidy. W zależności od potrzeb pełnił on funkcje również olejarni, piekarni, topialni wosku i… browaru. Jest to najprawdopodobniej unikat w Polsce i jedna z nielicznych tego typu budowli w Europie.”
Popieramy : Trasa ekspresowa S12 - budowa pełnego przebiegu Copyright @ 2020 Turista all right reserved.